Poranění nervu je závažný úraz. I když se část těchto zranění upraví sama za přispění rehabilitace, existuje mnoho situací, kdy musíme přistoupit k operačnímu řešení. Chirurgická léčba má velmi dobré výsledky, ale pouze tehdy, pokud je provedena brzy.
Jak se projevuje poranění nervu?
Hlavním příznakem poranění nervů je, že nemůžete hýbat s nějakou částí svého těla nebo necítíte (například prsty). Pokud máte zlomeninu nebo poraněnou šlachu a dostanete sádru, může být poranění nervů těžko zjistitelné.
Rozeznáváme dva typy poranění nervu:
- Ostré poranění – při pořezání, kousnutí, tržném zranění pilou apod., ale i při jiných operacích (např. lícní nerv).
- Zavřené poranění – natažení nebo přetržení nervu nejčastěji u zlomenin pažní kosti a u vykloubení ramene nebo kolene. Nejtěžším úrazem nervů je poranění pažní pleteně (plexus brachialis), ke kterému dochází typicky u velmi těžkých úrazů po dopravních nehodách či pádech z velké výše.
Kdy byste k nám měli přijít s podezřením na poranění nervu?
- Čím dříve, tím lépe
- Vyšetření na naší ambulanci je zásadní pro naplánování dalšího postupu
- Na základě stavu postižené končetiny, mechanizmu úrazu a doby od poranění Vám doporučíme konzervativní postup s rehabilitací nebo brzkou operaci
Operace
V případě čisté řezné rány operujeme okamžitě. Jsme tak schopni ve většině případů sešít nerv přímo a zajistit nejlepší podmínky pro obnovu jeho funkce.
Komplikovanější tržné rány operujeme tři týdny po úrazu, kdy je možné jednoznačně zjistit definitivní stav poranění. V těchto případech musíme většinou přistoupit k rekonstrukci pomocí tzv. nervových štěpů, které získáváme z kožního lýtkového nervu.
Pokud si poraníte nervy v rámci zlomeniny nebo vykloubení, budeme s operací vyčkávat. Velká část těchto úrazů se totiž upraví i bez operace. Operaci provádíme ideálně 3 – 6 měsíců po poranění, v případě poranění nervu u zlomeniny pažní kosti však operujeme dříve. Nerv uvolníme a dle tíže poranění eventuálně rekonstruujeme pomocí nervových štěpů.
Pooperační léčba
Po operaci budete mít končetinu 2 týdny v sádrové dlaze. Po jejím sejmutí je nutná každodenní rehabilitace a elektrostimulace poškozených svalů. Kontrolní neurologické vyšetření (EMG) s následnou kontrolou na naší ambulanci podstoupíte obvykle za 6 měsíců od operace.
Pro představu o délce rekonvalescence je důležitý fakt, že průměrná rychlost prorůstání nervových vláken je 1 mm za den. Návrat citlivosti a hybnosti tak můžete začít pozorovat obvykle za 6 – 12 měsíců po operaci. Obnova funkce nervu je však velmi individuální a i v případě včasné operace nemusí k návratu hybnosti dojít. K dobrému výsledku je proto nutná Vaše trpělivost a důsledné dodržování dlouhodobého léčebného režimu.
V případě jakýchkoliv dotazů nebo nejasností se na nás neváhejte obrátit emailem nebo telefonicky na naší ambulanci.