Poranění nervů

Poranění nervu je závažný úraz. I když se část těchto zranění upraví sama za přispění rehabilitace, existuje mnoho situací, kdy musíme přistoupit k operačnímu řešení.  Chirurgická léčba má velmi dobré výsledky, ale pouze tehdy, pokud je provedena brzy.

 

Jak se projevuje poranění nervu?

Hlavním příznakem poranění nervů je, že nemůžete hýbat s nějakou částí svého těla nebo necítíte (například prsty). Pokud máte zlomeninu nebo poraněnou šlachu a dostanete sádru, může být poranění nervů těžko zjistitelné.

 

Rozeznáváme dva typy poranění nervu:

  • Ostré poranění – při pořezání, kousnutí, tržném zranění pilou apod., ale i při jiných operacích (např. lícní nerv).
  • Zavřené poranění – natažení nebo přetržení nervu nejčastěji u zlomenin pažní kosti a u vykloubení ramene nebo kolene. Nejtěžším úrazem nervů je poranění pažní pleteně (plexus brachialis), ke kterému dochází typicky u velmi těžkých úrazů po dopravních nehodách či pádech z velké výše.

 

Kdy byste k nám měli přijít s podezřením na poranění nervu?

  • Čím dříve, tím lépe
  • Vyšetření na naší ambulanci je zásadní pro naplánování dalšího postupu
  • Na základě stavu postižené končetiny, mechanizmu úrazu a doby od poranění Vám doporučíme konzervativní postup s rehabilitací nebo brzkou operaci

 

Operace

V případě čisté řezné rány operujeme okamžitě. Jsme tak schopni ve většině případů sešít nerv přímo a zajistit nejlepší podmínky pro obnovu jeho funkce.

Komplikovanější tržné rány operujeme tři týdny po úrazu, kdy je možné jednoznačně zjistit definitivní stav poranění. V těchto případech musíme většinou přistoupit k rekonstrukci pomocí tzv. nervových štěpů, které získáváme z kožního lýtkového nervu.

Pokud si poraníte nervy v rámci zlomeniny nebo vykloubení, budeme s operací vyčkávat. Velká část těchto úrazů se totiž upraví i bez operace. Operaci provádíme ideálně 3 – 6 měsíců po poranění, v případě poranění nervu u zlomeniny pažní kosti však operujeme dříve. Nerv uvolníme a dle tíže poranění eventuálně rekonstruujeme pomocí nervových štěpů.

 

Pooperační léčba

Po operaci budete mít končetinu 2 týdny v sádrové dlaze. Po jejím sejmutí je nutná každodenní rehabilitace a elektrostimulace poškozených svalů. Kontrolní neurologické vyšetření (EMG) s následnou kontrolou na naší ambulanci podstoupíte obvykle za 6 měsíců od operace.

Pro představu o délce rekonvalescence je důležitý fakt, že průměrná rychlost prorůstání nervových vláken je 1 mm za den. Návrat citlivosti a hybnosti tak můžete začít pozorovat obvykle za 6 – 12 měsíců po operaci. Obnova funkce nervu je však velmi individuální a i v případě včasné operace nemusí k návratu hybnosti dojít. K dobrému výsledku je proto nutná Vaše trpělivost a důsledné dodržování dlouhodobého léčebného režimu.

 

V případě jakýchkoliv dotazů nebo nejasností se na nás neváhejte obrátit emailem nebo telefonicky na naší ambulanci.

© 2021
Neurochirurgická
a neuroonkologická
klinika ÚVN