Infekce páteře je velice závažný, v krajních případech až život ohrožující stav. Onemocnění vzniká přestupem infekce z jiného ložiska v těle nebo jako komplikace po poranění či operaci páteře. Pokud u Vás byla diagnostikována infekce páteře, základem léčby je dlouhodobé podávání antibiotik. V některých případech je však nezbytné přistoupit k operaci.
Jak dochází k rozvoji infekce páteře?
Infekce může být do páteře přenesena z jiného ložiska v těle, které je s ní v kontaktu (kontaktní infekce), nebo se do páteře dostane ze vzdáleného ložiska krevním cestou (hematogenní infekce). Příčinou však může být i otevřené poranění nebo operace páteře. Infekce postihuje nejen obratle a meziobratlové ploténky, ale i okolní tkáně. Při nahromadění zánětlivé tekutiny v páteřním kanále dochází k útlaku a dráždění nervových struktur. V takové situaci mluvíme o epidurálním abscesu, který je velmi závažnou diagnózou a vyžaduje neprodlenou operaci.
Jak se u Vás může infekce páteře projevit?
Pokud máte infekci páteře, mohou se u Vás vyskytnout těžké bolesti zad a křeče okolních svalů, které se mohou šířit do hrudníku, břicha či končetin. Součástí onemocnění je i zvýšená tělesná teplota. Dále si můžete všimnout snížení citlivosti rukou či nohou, oslabení jejich svalové síly nebo poruchy kontroly svěračů.
Jak infekci páteře diagnostikujeme?
Pro stanovení diagnózy infekce páteře je pro nás stěžejní Vaše anamnéza a neurologický stav. Velmi důležité jsou také laboratorní hladiny zánětlivých parametrů (tzv. CRP a krevní obraz). Diagnózu potvrdí vyšetření magnetickou rezonancí.
Jak infekci páteře léčíme?
Infekci páteře můžeme řešit konzervativně nebo chirurgicky. Základem léčby onemocnění je dlouhodobá antibiotická terapie trvající 6 týdnů. Pokud u Vás byla tato infekce diagnostikována, je zpravidla nutná léčba za hospitalizace, klidový režim na lůžku a v některých případech i korzet pro dočasné znehybnění páteře. Jestliže popsaná léčba není účinná, musíme přistoupit k operaci, která je nezbytná i v případě, že jsme u Vás objevili zánětlivou kolekci tekutiny (absces) v páteřním kanálu.
Základním typem operace je biopsie, tj. punkce zánětlivého ložiska jehlou s odběrem vzorku k detailnímu mikrobiologickému vyšetření a případné změně antibiotické léčby.
Pokud je nález rozsáhlý a dochází k rozvoji oslabování funkce končetin, obvykle volíme otevřenou operaci s drenáží abscesu a případně i zajištěním nestabilní části páteře kovovými vruty a tyčemi.
Jak probíhá péče po operaci?
I po úspěšné operaci je nevyhnutelnou součástí následné péče dlouhodobé podávání antibiotik. V tomto období budeme sledovat Váš klinický stav a pravidelně kontrolovat vývoj zánětlivých parametrů v krvi. Hospitalizace zpravidla trvá několik týdnů. Ústup zánětu budeme kontrolovat pomocí magnetické rezonance. Pokud byla nutná stabilizační operace se zavedením kovových vrutů a tyčí, budeme Vás kontrolovat i pomocí RTG nebo CT vyšetření. Léčba těžkých forem zánětů páteře trvá i několik měsíců a po zhojení je nezbytná následná rehabilitace k posílení oslabených svalů.
Odkazy