Mozkové cysty

Mozkové cysty jsou často objeveny jako vedlejší nález při zobrazovacím vyšetření mozku (magnetická rezonance nebo  CT). Ve většině případů se jedná o naprosto nezhoubné útvary (nenádorové povahy), které nevyžadují zvláštní pozornost. Jen málokdy způsobují nějaké příznaky. Pokud Vám byla mozková cysta diagnostikována, většinou stačí pouze sledování. Ve výjimečných případech, pokud si myslíme, že cysta způsobuje příznaky, lze uvažovat i o operaci.

 

Co to jsou mozkové cysty?

Mozkové cysty jsou ohraničené dutiny v mozku, které jen výjimečně rostou, nebo způsobují nějaké příznaky. Většinou bývají náhodně nalezeny na zobrazovacím vyšetření mozku, jako je například magnetická rezonance nebo CT. Nejčastější cysty jsou arachnoideální cysta a pineální cysta.

Důležité je vyloučit souvislost mozkové cysty s případným závažnějším onemocněním. Některé mozkové nádory tvoří také cysty. Většinou již při prvním vyšetření na magnetické rezonanci dokážeme říci, zda se jedná o nenádorovu (nezhoubnou) cystu, nebo zda může jít o nádor.

 

Arachnoidální cysta

Arachnoideální cysta je nejčastější z mozkových cyst. Jedná se o dutinu, rozšíření prostoru okolo mozku, která je vyplněna mozkomíšním mokem. Protože jde o vrozenou cystu, mozková tkáň se při svém růstu cystě přizpůsobí a jen výjimečně způsobuje cysta nějaké problémy.

 

Pineální cysta

Pineální cysta je mírně změněná pineální žláza (šišinka). Nacházíme ji u 1-2% lidí a u naprosté většiny z nich nezpůsobuje žádné příznaky. Jen výjimečně (pokud je cysta velká) může tlačit na okolí. Na naší klinice se specializujeme na sledování pacientů s pineální cystou.

 

Jaká vyšetření potřebujete?

Před první návštěvou u nás na neurochirurgii je vhodné absolvovat:

  • vyšetření u neurologa
  • magnetickou rezonanci mozku.

Jak je léčíme?

Pokud Vám byla mozková cysta diagnostikována, většinou stačí pouze sledování. Ve výjimečných případech, pokud si myslíme, že cysta způsobuje příznaky, lze uvažovat i o operaci.

 

Odkazy

Neurologiepropraxi