Stimulace týlního nervu

Stimulace týlního nervu je chirurgická metoda pro léčbu bolesti. Ovlivňuje informaci vedoucí do oblasti zpracovávající bolestivých podnětů z celé zadní části hlavy, ale i krku. Pomáhá při chronické migréně a jiných bolestech hlavy.

 

Stimulace ovlivňuje přímo nerv, nervový kořen C2 i trigemino-cervikální komplex. To osvětluje široký záběr léčby při stimulací týlního nervu jak z hlediska oblasti stimulace, tak z hlediska jednotlivých diagnóz.

Kdy indikujeme okcipitální stimulaci?

Indikační skupiny dle diagnózy:

  • chronická migréna
  • syndrom nakupených bolestí hlavy (cluster headache) a jeho podskupiny
  • bolesti hlavy cervikogenního původu
  • neuralgie okcipitálního nervu

Indikace dle lokalizace:

  • cervikokraniální přechod (přechod hlavy a krku)
  • okcipitální oblast krania (záhlavní oblast hlavy) v distribuci týlního nervu (nejefektivnější)
  • hemikranium (polovina lebeční části hlavy)
  • kranium (lebeční část hlavy)

 

Kdy byste se měli objednat na naší ambulanci?

Dostavte se prosím k ambulantnímu vyšetření s doporučením z ambulance léčby bolesti. Pokud jste doporučeni k neuromodulaci z ambulance bolesti, pak je vysoká pravděpodobnost, že následná vyšetření absolvujete s pozivitním závěrem.

Výkonu předchází TENS, což je stimulace nervu elektrodami nalepenými na kůži. Tato stimulace se provádí minimálně měsíc a velmi přesně nám určí, zdali bude operační výkon pro Vás přínosný.

 

Jak se implantace provádí?

Implantace trvalé elektrody je jednoduchý a rychlý výkon s minimem komplikací. I největší riziko všech implantací, kterým je infekce, je v daném případě minimální. Je to dáno jednodobým výkonem, kterému předchází zkouškové období časově nezávislé. Tento výkon však musí být proveden v celkové anestesii. Elektroda je zaváděna z jednoho krátkého kolmého řezu, který není delší než 1 cm. Po vytvoření podkožní kapsy nad nervem je elektroda fixována. Kabely jsou pak v podkoží protaženy k vlastnímu stimulátoru, který umísťujeme podle potřeby pacienta pod klíček, na hrudník nebo do oblasti hýždě.

Obrázek: zavedení elektrody pro stimulaci occipitálního nervu

 

Spokojenost pacientů se stimulací dosahuje 88%.

 

Pooperační péče

Po implantaci budete již trvale sledování v ambulanci bolesti. Přístroj má omezenou životnost, proto při nových obtížích probereme další možnosti operačního řešení na naší ambulanci.

 

Odkazy

Mayo clinic

© 2021
Neurochirurgická
a neuroonkologická
klinika ÚVN